Inwestycja realizowana jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem projektu jest wzrost wydajności produkcji paszy poprzez modernizację zakładu firmy Ima Polska SA wynikającą z wdrożenia innowacyjnej technologii przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykorzystania energii.
Kwota dofinansowania: 8 410 017,00 PLN
Wartość projektu: 29 532 300,00 PLN
Maksymalna kwota dofinansowania: 15 328 800,00 PLN
Przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w zakładzie Ima Polska SA, w celu opracowania technologii zagęszczenia na zimno pofermentu. Ponownie otrzymane dofinansowanie umożliwia nam rozwój naszej firmy. IMA Polska SA podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie na realizację projektu „Przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w zakładzie Ima Polska SA, w celu opracowania technologii zagęszczenia na zimno pofermentu”. Realizacja Projektu następuje w ramach Poddziałania 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest opracowanie technologii zagęszczenia pofermentu na zimno, pozwalającej na wdrożenie w działalności gospodarczej Ima Polska SA produkcji żywego nawozu organicznego w formie stałej na rynku polskim.
Wartość projektu: 5 704 303,00 PLN
Maksymalna kwota dofinansowania: 3 872 230,00 PLN
Rozbudowa naszego Centrum Badawczo – Rozwojowego w firmie Ima Polska SA została dofinansowana w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest innowacyjna na skalę międzynarodową technologia synergicznej (skojarzonej) produkcji alkoholu etylowego i biometanu II generacji w zakładzie Ima Polska SA.
Wartość projektu: 4 536 855,00 PLN
Maksymalna kwota dofinansowania: 1 290 975,00 PLN
Z radością informujemy, że IMA Polska S.A. zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejną umowę o dofinansowanie na realizację projektu „Budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych o mocy 3 MW w Murowanej Goślinie”. Realizacja Projektu następuje w ramach Działania 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, Poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji, oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020. Celem projektu polegającego na budowie instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych z gorzelni jest produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji z zasobów odnawialnych źródeł energii, jakim jest wywar gorzelniany.
Wartość projektu: 29 532 300,00 PLN
Maksymalna kwota dofinansowania: 15 328 800,00 PLN
Budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych o mocy 1,44 MW w Murowanej Goślinie. Z ogromna przyjemnością informujemy, że IMA Polska S.A. zawarła z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie na realizację projektu „Budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych o mocy 1,44 MW w Murowanej Goślinie”. Realizacja Projektu następuje w ramach Działania 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, Poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji, Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2010. Celem projektu polegającego na budowie instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych z gorzelni jest produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji z zasobów odnawialnych źródeł energii, jakim jest wywar gorzelniany.
Instalacja produkować będzie energię elektryczną i cieplną w kogeneracji. Moc zainstalowana planowanej biogazowni to 1,44 MW energii elektrycznej oraz 1,73 MW energii cieplnej.
Wartość projektu: 14 736 507,00PLN
Z ogromną przyjemnością informujemy, że IMA Polska S.A. realizuje projekt w ramach umowy w formie pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. ,,Budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych o mocy 0,48 MW w Murowanej Goślinie". Przedmiotem przedsięwzięcia jest budowa biogazowni rolniczej w miejscowości Murowana Goślina, na terenie istniejącego zakładu produkcji alkoholu, w województwie wielkopolskim, powiat poznański, gmina Murowana Goślina. Celem przedsięwzięcia jest budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych z gorzelni, tj. wywaru gorzelnianego (odciek po dekantacji wywaru), który obecnie przeznaczony jest w części na paszę dla zwierząt, a część frakcji płynnej jest utylizowana jako ściek. Roczna produkcja wywaru w zakładzie kształtuje się na poziomie 175 200 ton. W wyniku beztlenowej fermentacji wywaru gorzelnianego powstanie biogaz rolniczy, który następnie będzie spalany w jednostce kogeneracji, produkującej jednocześnie energię elektryczną i cieplną.
Wartość przedsięwzięcia: 6 240 700,00 PLN
Pożyczka NFOŚIGW: 4 661 025,00 PLN
Z ogromna przyjemnością informujemy, że IMA Polska S.A. dnia 30.09.2018 r. zakończyła realizację projektu „Prace badawczo - rozwojowe w zakresie zagospodarowania odpadów z branży rolno - spożywczej” w ramach umowy o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Projekt był podzielony na dwa etapy:
• badania przemysłowe,
• prace rozwojowe.
Głównym celem projektu było opracowanie innowacyjnej technologii, która pomogła rozwiązać problem z zagospodarowaniem odpadów w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.
Technologia zakłada przetwarzanie odpadów w procesie fermentacji metanowej na biogaz.
Całkowity koszt realizacji projektu: 6.053.015,99 PLN
Przedstawiamy zestawienie wyników prac badawczo-rozwojowych.
Do pobrania:
Dokument 1
Dokument 2
Dofinansowanie projektów ze środków UE, mechanizm sygnalizowania potencjalnych nieprawidłowości w POIiŚ
Informujemy, że IMA Polska S. A. otrzymała dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, I Oś Priorytetowa – Zmniejszenie emisyjności gospodarki, dla następujących projektów:
• „Budowa instalacji do metanizacji pozostałości przetwórczych o mocy 1,44 MW w Murowanej Goślinie” – w ramach działania 1.6 „Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe”
W dniu 24 sierpnia 2017 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zostały podpisane umowy o dofinansowanie w/w projektów nr POIS.01.06.01-00-0043/16.
Jednocześnie, w związku z realizacją projektów informujemy, że Instytucja Zarządzająca POIiŚ wdrożyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Ewentualne nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub specjalnego formularza, zamieszczonego na stronie: https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/